تبلیغات
وبلاگ تخصصی دانشجویان نفت - حفاری جهتدار

وبلاگ تخصصی دانشجویان نفت

سه شنبه 18 آبان 1389

حفاری جهتدار

نویسنده: صابر خاندوزی   

حفاری جهت دار عبارت است از فن خاصی كه در آن چاه براساس برنامه پیش بینی شده ای ( با استفاده از نرم افزار حفاری جهت دار) غیر از حالت عمودی حفاری می گردد در حفاری جهت دار علاوه بر تجهیزاتی كه در حفاری عمودی بكار می روند تجهیزاتی ویژه زیر در رشته حفاری استفاده می گردند:
 دستگاه جهت یابی در حین حفاری
 دستگاه موتور درون چاهی
چاههای حفاری جهت دار از نظر شعاع جهت دار نمودن به سه دسته تقسیم بندی می گرند:
1. شعاع كوتاه : 5/1 تا 3 درجه جهت دار در یك فوت
2. شعاع متوسط : 8 تا 20 درجه جهت دار در 100 فوت
3. شعاع بلند : 2 تا 6 درجه جهت دار در یك 100 فوت
عمده ترین چاههای حفاری شده در میادین نفتی ایران دارای شعاع جهت دار متوسط و بلند بوده اند
اهم حوزه فعالیتهای كاربردی حفاری جهت دار بصورت ذیل می باشد :

1-حفاری افقی در مخازن نفتی
با اعمال این روش استخراج نفت نسبت به روش حفاری معمولی ( عمودی ) حدود دوبرابر می گردد ( ازدیاد برداشت نفت ) .

2-حفاری چندین حلقه چاه در یك مخزن
با حفر حفره های متعدد در یك مخزن بجای حفاری تعداد زیادی چاه مستقیم كه نیاز به استفاده از چندین دكل در خشكی می باشد می توان با استفاده از حفاری جهتدار و با استفاده از یك دكل چندین حلقه چاه را در یك مخزن حفاری نمود این روش باعث استفاده بهنه از دكل حفاری و نیز سرعت در استخراج نفت / گاز خواهد شد.
3-چاههای متعدد از روی یك دكل دریائی(Multiple wells from offshore structure)
عمده كاربرد حفاری جهتدار ، امروزه در درون دریا می باشد قابل توجه است كه بخش عظیمی ازمخازن گازی و نفتی كشورمان در جایی مانند خلیج فارس واقع است ( پروژه پارس جنوبی ) . ساخت Plat form برای هر حلقه در دریا ,كاری غیر عملی و غیراقتصادی است در این روش با ثابت كردن یك plat form روی بستر دریا تعداد زیادی چاههای جهتدار در مسیرهای گونــاگون از روی یك plat form حفاری می شوندو یكی دیگر از مزایای روش فوق استفاده بهینه از دكل دریائی می باشد. بطور مثال می توان به چاههای متعددی كه در منطقه ابوذر و روی دكل مورب تاكنون توسط این اداره حفاری شده است و همچنین فازهای 9 و 10 میدان گازی پارس جنوبی كه با همكاری این اداره در حال انجام است. , اشاره نمود.
4-چاههای امدادی Relief wells

این اداره با استفاده از توانائی های خود قابلیت حفاری چاههای امدادی را دارا می باشد. حفر این چاههای باعث جلوگیری از هدر رفتن مقادیر سرسام آور نفت وگاز از چاه فوران كرده می گردد. بعنوان مثال میتوان به مهار چاه كنگان 23 اشاره نمود


5-حفاری در مخازن نفتی مشترك
بخش زیادی از مخازن نفتی كشورمان با كشورهای همسایه مشترك است و یا در نزدیكی مرزهای كشورمان قرار دارد. روش فوق , باعث بهره برداری بهینه و صیانت از مخازن نفت / گاز مشترك میهن اسلامی و جلوگیری از هدر رفتن سرمایه ملی خواهد شد . بعنوان مثال می توان به مخازن مشترك با كشور عراق از جمله در ناحیه نفت شهر ، دارخوین و پایدار و میدان گازی پارس جنوبی كه با قطر مشترك است اشاره كرد كه این امور با انجام حفاری جهتدار در این مناطق و انجام یكی از بی نظیرترین حفاری های افقی در منطقه پایدار كه نقش بسزائی در دسترسی به این مخازن سرشار را ایفا كرده است, اشاره نمود.
6-مناطق غیر قابل دسترس
همواره بخشی از مخازن نفتی در زیر شهرهای از پیش ساخته شده ( مانند ناحیه كیان آباد و كورش و ملی راه اهواز ) و یا در زیر كوه ها قرار دارند كه نمی توان با استفاده از حفاری عمودی به این مخازن دسترسی داشت ولیكن با استفاده از حفاری جهت دار/ افقی می توان این امر را انجام داد و حداكثر بهره برداری را از مخازن موجود فراهم آورده است .
7-حفاری گسلها و گنبدهای نمكی و یاجاهایی كه از نظر زمین شناسی حادثه خیز است
گاهی از اوقات مخازن نفتی در كنار و یا زیر یك گسل زمین شناسی یا گنبدهای نمكی یا لایه هایی است كه حفاری عمودی در آنها باعث دسترس رفتن چاه حفاری شده میگردد ( مانند ورود به شیلها ) یا از دسترس رفتن یا پاره شدن لوله های جداری در برخورد با گسلها میگردد حال با وجود قابلیت حفاری جهتدار اداره زمین شناسی واحد متقاضی برنامه حفر چاه را بگونه ای می تواند ارائه دهد كه مسیر چاه برخوردی با خطرات یادشده نداشته باشد و این بمعنای جلوگیری از دست رفتن فرصتهای فراوان جهت دسترسی به مخازن نفتی می باشد كه ارز آوری فراوانی را برای این مملكت بدنبال دارد.
8-استفاده بهینه از گنبدهای نمكی جهت ذخیره سازی گاز
یكی دیگر از قابلیتهای حفاری جهت دار كه دارای صرفة اقتصادی فـــراوانی است ایجاد مخازن ذخیره سازی گاز و نفت درون گنبدهای نمكی است كه بعنوان مثال می توان به حفر چاههای كوه نمك -1در منطقة قم و چندین چاه در منطقه ورامین اشاره نمود این روش دارای 3 مزیت بسیار زیاد جهت ذخیره سازی گاز است كه در زیر به آنها اشاره می نماییم.
الف- ایمنی ذخیره سازی گاز
ب- امكان ذخیره سازی گاز در منابع حساس كشور از جمله پایتخت و غیره
ج- كاهش هزینه ذخیره سازی گاز
و- نتیجه این مهم و نیز كاركرد گروهای عملیاتی حفاری جهت دار / افقی باعث شده كه ماهیانه مبلغی بالغ بر 3 میلیون دلار از خروج ارز مملكت اسلامی جلوگیری بعمل آید.برخی از عملكردها و كارهای شاخص اداره عملیات ویژه عبارتند از :
طولانی ترین عملیات حفاری افقی در میادین خشكی ایران بطول 750 متر در بخش افقی در منطقه چشمه خوش
طولانی ترین عملیات مغزه گیری در یك عملیات د ر میادین خشكی / دریا ایران با بازیافت 81 متر مغزه در یك عملیات در منطقه پارس جنوبی
- حفاری جهت دار در چاههای زمین گرمائی در منطقه سبلان
- انجام 737 حفره عملیات حفاری افقی / جهت دار/عبور از كنار مانده / حفاری سرعتی / باز كردن پنجره طی 16 سال ( 1371 الی 1386 )
- بازیافت 18789 متر مغزه طی 12 سال ( 1375 الی 1386 )
اداره عملیات ویژه دارای 4 كارگاه تعمیر و نگهداری بمساحت 1800 مترمربع فضای سرپوشده بوده كه شامل :

- كارگاه تعمیر ونگهداری موتور های درون چاهی مجهز به دو دستگاه بازو بسته كردن موتور های درون چاهی (مدل 1689 نشنال اویلول)-یك دستگاه لیفتراك – 2 عدد كرن سقفی و فضا مجهز به لوازم خنك كننده جهت نگهداری قطعات لاستیكی از جمله استاتورها

- كارگاه تعمیرات مكانیك دستگاه جهت یابی مجهز براساس استاندارد شركت جئولینك

- كارگاه تعمیرات الكترونیك دستگاه جهت یابی بر اساس استاندارد شركت جئولینك

- كارگاه تعمیر و نگهداری و نیز ارسال ودریافت تجهیزات مغزه گیری مجهز به یك كرن سقفی

- كارگاه نگهداری و دریافت / ارسال تجهیزات جهت یابی
حفاری جهتدار نوعی از حفاری است که در آن مسیر چاه بر اساس نقشهای معین و از پیش طراحی شده، برای رسیدن به ناحیه هدف (Target Area) از حالت عمودی منحرف میشود. این نوع حفاری زمانی انجام میشود که بنابه دلایلی هدف نهایی از محلی که بر روی زمین شروع به حفاری میکنیم به صورت جانبی دارای فاصله باشد.
● واژگان:
▪ ناحیه هدف(Target Area):
ناحیهای معین در عمق از پیش تعیین شده که بر اساس طراحیانجام گرفته، چاه باید آن ناحیه را قطع کند.
▪ (MWD"(Measured While Drilling" :
نوعی از دستگاههای موقعیتیاب و اندازهگیری که در انتهای رشته حفاری و بالای مته قرار میگیرند و این امکان را فراهم میآورند که درحین عملیات حفاری بتوان موقعیت دقیق چاه را تعیین کرد.
▪ kick:
به شرایطی گفته میشود که به علت زیادبودن فشار سازندهای حفاری شده نسبت به فشار هیدرواستاتیک ستون گل، سیال سازند وارد چاه شود.
▪ فوران(Blow out):
در صورتی که پس از پیدایی kick، این شرایط کنترل نشود و سیال پر فشار به سطح زمین برسد، باعث ایجاد فوران و در برخی مواقع آتشسوزی میشود.
▪ کشتن چاه (Well Killing):
روشهای جلوگیری از راهیافتن سیال سازند به سطح زمین و فوران را روشهای کشتن چاه (Well Killing) میگویند.
▪ (Measured depth):
طول واقعی چاه از نقطه شروع حفاری تا هر نقطه دلخواه درمسیر آن.
▪ (Build up):
قسمتی از چاه که زاویه شیب (inclination) افزایش مییابد.
▪ (Build up Rate):
سرعت تغییر زاویه چاه (Build up Rate) را معمولاً به ازای هر ۱۰۰فوت عمق اندازهگیری شده (Measured depth)، بر حسب درجه بیان میکنند.
▪ مانده (Fish):
قطعاتی نظیر تکههای لوله حفاری، تکههای مته و یا ابزارهای دیگر که بنابه هر دلیل درون چاه سقوط کرده و یا در میانه چاه گیر کردهاند و ادامه عملیات حفاری را مختل مینمایند.
▪ موتور گل(Mud Motor):
موتورهایی که نیروی محرکه خود را از گلی که با فشار به درون لولهها پمپ میشود به دست میآورند.
▪ انحراف از مسیر اولیه(Side Track):
عملیاتی که بهمنظور جهتدهی دوباره به مسیر چاه انجام میگیرد، این کار با حفاری مجدد از نقطهای بالاتر از انتهای چاه آغاز میشود.
● تاریخچه:
حفاری جهتدار برای اولین بار در سال "۱۹۲۹" با ساخت دستگاههای دقیق اندازهگیری زاویه چاه (inclination) مورد توجه قرار گرفت. در اوائل دهه "۱۹۳۰" اولین چاه جهتدار در خلیج هانتینگتون کالیفرنیا حفاری شد. به تدریج با توسعه میدان نفتی خلیج هانتینگتون و حفر دو حلقه چاه جهتدار دیگر، چاههایی به دست آمد که میزان تولید بیشتری داشتند.
حفاری جهتدار تا سال "۱۹۳۴" طرفداران چندانی نداشت، تا اینکه در این سال یک چاه در کنرو (Conroe) تگزاس دچار فوران (Blow out) شد. در این هنگام پیشنهاد شد با حفر یک چاه جهتدار، برای برخورد با چاه اول و پمپ گل به درون آن، مانع از ادامه فوران شوند (well killing). با انجام موفقیتآمیز این پروژه، حفاری جهتدار به عنوان راه حلی برای مسائل دشوار و دستیابی به مخازن پیچیده از سوی شرکتهای حفاری و نیز مشتریها مورد استقبال قرار گرفت.
امروزه ، باتوجه به بالا بودن هزینههای جاری برای تولید و استخراج نفت و گاز ، حفاری جهتدار به عنوان یک ضرورت جلوه میکند. میتوان گفت مهمترین خصوصیت این روش آن است که تولیدکنندگان را در سراسر جهان قادر میسازد از مخازنی برداشت نمایند که برداشت از آنها از نظر اقتصادی با هیچ روش دیگری امکانپذیر نیست.
توسعه و پیشرفت در موتورهای گل (Mud Motor) را میتوان از مهمترین عوامل در پیشرفت صنعت حفاری جهتدار دانست. همچنین ساخت دستگاههای موقعیتسنج بادقت بالا به توسعه این صنعت کمک شایانی نموده است. هماکنون، دستگاههای هدایتگر (Steering tools) پیشرفته به عنوان وسایلی برای جهتدهی به موتورهای گل جایگزین وسایل موقعیتسنج قدیمی شده اند. این دستگاهها بهوسیله کابل به درون لوله حفاری رانده شده و پس از قرارگرفتن در جای مناسب و گذشتن از فواصل معین، اطلاعات را به سطح زمین میفرستند. این اطلاعات به وسیله کامپیوتر پردازش شده و موقعیت دقیق چاه و شرایط دما و فشار ته چاه از آنها استخراج میگردد.
در دهه "۱۹۸۰"، یک نمونه جدید از این دستگاهها به عنوان وسیلهای با دقت و صرفه اقتصادی قابل قبول ساخته و معرفی گردید. امروزه دستگاههای "MWD" با موتورهای گل قابل هدایت، رانده میشوند. نمونه جدید این دستگاهها به همراه دستگاههای لاگ (logg) اشعه گاما و مقاومت، ساخته شده است که همزمان با عملیات حفاری، امکان بررسی و شناسایی سازند را فراهم میآورد.
● کاربردها:
▪ انحراف از مسیر اولیه (Side Track):
انحراف از مسیر اولیه، اولین روش برای حفاری جهتدار بود. هدف از این کار دورزدن و یا گذشتن از روی ماندههای درون چاهی (fish) بود. امروزه انحراف مایل بسیار متداول است و به عنوان مثال هنگامی که تغییرات پیشبینی نشده درساختار زمینشناسی مشاهده میشود از این روش استفاده میشود.
▪ مکانهای غیرقابل دسترسی:
هنگامی که مخزن و یا هدف حفاری (target) زیر یک شهر، رودخانه و یا یک مسیر محیط زیست حساس واقع شده باشد، لازم است که دستگاه حفاری را در مکانی دورتر از آن قرار داد. در این مواقع با حفر یک چاه جهتدار میتوان به هدف دسترسی پیدا کرد.
▪ حفاری گنبدهای نمکی (Salt Dome):
گاهی مخازن نفتی زیر گنبدهای نمکی که پوش سنگهای سختی هستند، مشاهده میشوند. حفاری از درون لایههای نمکی مشکلات بسیاری به همراه دارد. یک راه حل برای گریز از این مشکلات استفاده از حفاری جهتدار و اجتناب از ورود به لایههای نمکی است.
▪ گسل (Fault):
گاهی اوقات چاههایی که بهصورت عمودی حفاری شدهاند، کج میشوند. این پدیده معمولاً به دلیل وجود گسل در لایههای زیر سطحی است. معمولاً بهتر است که یک چاه جهتدار حفر شود و از برخورد با گسل پرهیز کنیم.
▪ چاه اکتشافی چندگانه (Multiplex Well) از یک دهانه چاه:
میتوان با مسدود کردن یک چاه در عمق معین و ایجاد انحراف، یک چاه جدید حفر کرد. دهنه یک چاه میتواند به عنوان نقطهای برای انشعاب چاههای دیگر مورد استفاده قرارگیرد. این عمل اکتشاف و بررسی لایههای زیر سطحی را بدون نیاز به حفر چندین چاه کامل، میسر میسازد.
▪ حفاری از خشکی به درون دریا (onshore):
با نصب دکل در خشکی و حفر چاه جهتدار میتوان به مخازنی که در زیر سطح آب قراردارند، دسترسی پیدا کرد. با این کار میتوان ضمن نصب شیرهای سرچاهی در خشکی ، از هزینههای بالای حفاری در دریا نیز اجتناب کرد.
▪ حفاری چاههای چندشاخه (Multiwell) در دریا (offshore):
حفاری جهتدار از یک سکوی دریایی به صورت چاههای چندشاخه اقتصادیترین راه برای توسعه یک میدان دریایی است. در خشکی نیز، زمانی که محدودیت مکانی داریم مانند نواحی باتلاقی و یا جنگلها از روش حفاری چاههای چندشاخه استفاده میشود.
▪ تقاطع با چند لایه بهرهده با استفاده از یک حلقه چاه:
در این روش، یک چاه جهتدار بهگونهای حفر میشود که چندین لایه مخزنی شیبدار را با هم قطع کند. این روش، این امکان را فراهم میآورد که با استفاده از تکمیل چندگانه چاه همزمان از چند مخزن مجزا بهرهبرداری شود.
▪ چاههای فرونشانی (Relief Well):
هدف از این نوع چاهها ایجاد ارتباط با چاههای درحال فوران در زیر سطح زمین است تا با پمپ کردن سیال به درون آن چاه بتوان عملیات کشتن چاه (Well Killing) را انجام داد. مشکلی که وجود دارد اندازه کوچک هدفی است که چاه انحرافی باید به آن برسد. بنابراین، این کار نیاز به یک طراحی دقیق و استفاده از دستگاههای موقعیتیاب حساس دارد.
▪ چاههای افقی (Horizontal Well):
کاهش تولید از یک مخزن به عوامل زیادی بستگی دارد. این عوامل میتواند شامل مخروطی شدن آب و گاز و یا نفوذپذیری عمودی سنگ مخزن باشد. در این هنگام مهندسین میتوانند با طراحی و حفر چاههای افقی بر این مشکلات غلبه کنند. چاه افقی نوع خاصی از چاههای جهتدار است که خود به انواع شعاع کوتاه، متوسط و بلند تقسیم میشود. این تقسیمبندی بر اساس سرعت افزایش زاویه چاه (Build up Rate) انجام میگیرد.
 

نظرات() 
http://viagraky.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:46 ب.ظ

Incredible a good deal of awesome knowledge!
tadalafilo try it no rx cialis cialis coupons cialis canada cialis pills price each generic cialis levitra online prescriptions cialis cialis prices venta de cialis canada miglior cialis generico
canadianpharmacyies.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 05:29 ب.ظ

You actually mentioned this wonderfully!
canadian pharmacies shipping to usa canadian government approved pharmacies canada drugs trust pharmacy canada reviews online canadian pharmacies canadian rx canadian pharmacies drugs for sale online best canadian mail order pharmacies trust pharmacy of canada
Buy viagra
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:41 ق.ظ

Seriously plenty of great advice.
best place to buy online viagra where to buy viagra online safely get viagra prescription online viagra online no prescriptions buy super viagra buy canadian viagra online online pharmacy generic viagra buy viagra where can u buy viagra sildenafil
Cialis pills
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:11 ب.ظ

Wonderful posts, Regards.
cialis 5mg billiger cialis australia org acquisto online cialis cialis 30 day trial coupon cialis tablets for sale generic cialis soft gels cialis free trial cialis patentablauf in deutschland where do you buy cialis click now buy cialis brand
http://eddrugsgeneric.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 12:38 ق.ظ

Amazing material. Appreciate it.
side effects for cialis cialis online deutschland order generic cialis online buying cialis in colombia cialis with 2 days delivery estudios de cialis genricos cialis pills price each cialis with 2 days delivery cialis purchasing cialis generico
http://cialisiv.com/
یکشنبه 11 شهریور 1397 11:49 ق.ظ

Cheers. A good amount of postings!

comprar cialis navarr cialis flussig cialis generic tadalafil buy click here cialis daily uk we recommend cialis best buy cialis 20 mg effectiveness canadian drugs generic cialis tadalafil 10 mg the best choice cialis woman ou acheter du cialis pas cher
viabiovit.com/is-het-kopen-van-viagra-online-veilig.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 02:44 ق.ظ

Cheers! Plenty of knowledge.

buy cheap viagra online buy viagra mastercard buy viagra next day delivery buy viagra without a prescription how to buy viagra cheap sildenafil tablets online how buy viagra online purchase of viagra buy viagra onlines where can i buy viagra
cheapest way to buy cialis
یکشنبه 21 مرداد 1397 09:05 ب.ظ

Many thanks, Lots of material.

trusted tabled cialis softabs cialis kaufen wo where cheapest cialis cialis daily new zealand buy brand cialis cheap achat cialis en itali 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis reviews cialis sale online cialis arginine interactio
Buy cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 01:49 ق.ظ

Cheers. Terrific stuff!
cialis side effects click here take cialis canada discount drugs cialis cialis bula cialis 10mg prix pharmaci click now buy cialis brand acheter du cialis a geneve female cialis no prescription best generic drugs cialis cialis therapie
Generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:23 ب.ظ

You actually revealed that really well.
cialis 10 doctissimo achat cialis en europe venta de cialis canada only now cialis 20 mg when can i take another cialis 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis wir preise click now buy cialis brand cialis 200 dollar savings card cialis generic availability
Buy generic viagra
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 02:29 ق.ظ

With thanks! A good amount of posts!

is buying viagra online legal viagra pharmacy prices order cheap viagra buy viagra uk pharmacy sildenafil uk buy get viagra prescription online how much is viagra order viagra without rx online buy discount viagra online buy real viagra online without prescription
Cialis online
جمعه 17 فروردین 1397 06:17 ب.ظ

Superb forum posts. Thanks a lot!
cialis canada on line cialis canada on line cialis manufacturer coupon only best offers cialis use cialis side effects viagra vs cialis safe site to buy cialis online generic cialis levitra click here take cialis cialis 20 mg cut in half
Buy cialis online
جمعه 3 فروردین 1397 02:02 ب.ظ

Appreciate it, Lots of knowledge!

side effects for cialis we choice cialis pfizer india acquisto online cialis when will generic cialis be available pastillas cialis y alcoho cialis en mexico precio cialis per paypa link for you cialis price cialis arginine interactio we choice free trial of cialis
CialisneD
یکشنبه 27 اسفند 1396 09:13 ب.ظ

You actually mentioned this terrifically!
cialis soft tabs for sale wow look it cialis mexico how do cialis pills work precios de cialis generico cialis online napol cialis billig where to buy cialis in ontario sublingual cialis online cialis dosage recommendations miglior cialis generico
How much does it cost for leg lengthening?
دوشنبه 30 مرداد 1396 04:58 ب.ظ
Hello! I know this is kinda off topic however I'd figured I'd ask.
Would you be interested in trading links or maybe guest writing a blog
article or vice-versa? My website goes over a lot of
the same topics as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
If you happen to be interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!
laylatomb.weebly.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:57 ب.ظ
I need to to thank you for this excellent read!!
I definitely enjoyed every little bit of it. I've got you saved
as a favorite to check out new stuff you post…
Can stretching help you grow taller?
دوشنبه 16 مرداد 1396 01:24 ق.ظ
After going over a handful of the blog articles on your blog,
I honestly appreciate your way of writing a blog.
I saved as a favorite it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Take a look at my website too and let me know your opinion.
What is leg length discrepancy?
یکشنبه 15 مرداد 1396 06:19 ب.ظ
I don't even know how I ended up here, but I thought this post was good.
I don't know who you are but certainly you are going to a famous
blogger if you aren't already ;) Cheers!
davidbudziszewski.weebly.com
سه شنبه 2 خرداد 1396 06:17 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that
I think I would never understand. It seems too complex and
very broad for me. I am looking forward for your next post,
I will try to get the hang of it!
BHW
شنبه 2 اردیبهشت 1396 12:36 ب.ظ
Hello to every one, it's actually a nice for me to pay a visit this site, it contains useful Information.
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:25 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I will bookmark your blog and check again here regularly.
I am quite sure I will learn lots of new stuff right here!
Good luck for the next!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

نظرسنجی

  به نظر شما مطالب این وبلاگ چگونه هستند؟

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :